Perkütan Böbrek Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

Perkütan böbrek cerrahisi nasıl uygulanır? - Prof. Dr. Sinan Zeren

İri böbrek taşı olan hastalarda ideal tedavi olarak kabul edilen perkütan böbrek cerrahisinde hastanın sırtının yan tarafından 1 cm’lik kesi yapılıyor.

Buradan gönderilen bir boru ile böbreğin içine giriliyor. Bu borunun içinden gönderilen, nefroskop adlı optik aletle böbreğin odalarına ulaşılıyor. Taşlar borunun içinden gönderilen aletlerle kırılıyor, parçalar forsepsle çıkartılıyor. Uygulama sonunda içerisinin temiz olduğunun röntgen ve endoskopik inceleme ile anlaşılmasının ardından genellikle böbreğe, idrar rengini ve idrar çıkışını takip etmek için nefrostomi denilen kateter yerleştiriliyor.

Ertesi gün çekilen kontrol grafilerinden sonra kateter çıkartılıyor ve yara yeri takip edilen hastalar genellikle 24 saat içinde taburcu ediliyor.

Prof. Dr. Zeren, hastaların iki gece hastanede kalmasını tercih ettiklerini, bu sayede hastanın iyileştiğinden emin olduğunu söylüyor. Hastalar taburcu olurken yara yeri dikişsiz, pansumana gerek olmaksızın, banyo yapabilecek durumda oluyor ve 7-10 gün içinde de normal yaşantılarına dönüyor. Perkütan böbrek cerrahisi, hastanın durumu uygun ise aynı anda iki böbreğe birden uygulanabiliyor.

Whatsapp Numaramız
Online Randevu Alın